Popularność turniejów e-sportowych w Polsce i na świecie – skąd ten fenomen?

Mało który sektor rozrywki elektronicznej rozwija się tak dynamicznie jak gry komputerowe. Branża gier zarabia corocznie więcej niż filmowa i muzyczna razem wzięte. Średnia wieku graczy na świecie jest najwyższa od lat i mieści się w przedziale między liczbą 35, a 44 lat. Obecnie spora większość produkcji powstaje z myślą o dorosłych odbiorcach, co obala mit o rzekomej niedojrzałości tego rodzaju rozrywki, podobnie jak o jego domniemanej szkodliwości społecznej. Gry rozwijają znajomość języka angielskiego, refleks, zdolność logicznego myślenia, reagowania na problemy w czasie rzeczywistym i rozwiązywanie ich pod presją czasu. Dzięki nim powstało też zjawisko e-sportu, czyli rywalizacji w gry komputerowe. Jakie są najciekawsze turnieje e-sportowe planowane na 2023 rok? 

Rozwój branży gier

Ponad jedna trzecia światowej ludności to mniej lub bardziej aktywni gracze. W Polsce jest ich ponad 20 milionów, 80% z nich to osoby pełnoletnie, a prawie połowa z nich to kobiety. Polacy chętniej wydają pieniądze na gry niż na kino, książki czy platformy streamingowe. Wszechobecna cyfryzacja, pandemia covida oraz wzrost demograficzny jeszcze bardziej nakręciły ten rynek. Przychody z branży gier w naszym kraju zwiększają się corocznie o ponad 30%, obecnie wynoszą około miliarda euro na rok. Natomiast światowy rynek gier generuje już zyski rzędu ponad 200 miliardów dolarów rocznie. Polskie firmy produkujące gry radzą sobie także świetnie na giełdzie papierów wartościowych. Na rynku funkcjonuje ich obecnie już prawie 500 i wydają one kilkaset tytułów rocznie. Coraz szybszy postęp technologiczny jeszcze bardziej napędza rozwój branży gier i co za tym idzie – zwiększa liczbę miłośników tego rodzaju rozrywki elektronicznej. Ogromną popularnością cieszą się turnieje e-sportowe, na których zawodowi gracze rywalizują ze sobą na żywo.

E-sportowy fenomen

Historia e-sportu sięga roku 1972, gdy na Uniwersytecie Stanford został zorganizowany pierwszy oficjalny turniej w grę wideo. Była nią kosmiczna strzelanka sci-fi o nazwie Spacewar stworzona przez czterech studentów z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Nagrodą dla zwycięzcy była roczna prenumerata magazynu Rolling Stone. Te pierwsze zarejestrowane zawody dzięki mediom nakręciły apetyty na kolejne turnieje e-sportowe i realnie pomogły w popularyzacji tego rodzaju zmagań. W Polsce pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w 1997 roku, a rywalizowano na nich w Quake’a. Później nadeszła era Counter Strike’a i sukcesy legendarnej polskiej drużyny o nazwie Złota Piątka, która wygrała prestiżowy turniej e-sportowy Intel Extreme Masters. Obecnie fenomen gier wideo i e-sportu na stałe gości w naszej rzeczywistości. Cieszy się także coraz większym zainteresowaniem bukmacherów, co można zauważyć się w ich ofercie. Bardzo chętnie obstawianym e-sportem w legalnych zakładach bukmacherskich w Polsce jest CS: GO, czyli Counter Strike: Global Offensive – jeden z najpopularniejszych tytułów e-sportowych na świecie. Bukmacherów oferujących zakłady na światowe oraz polskie turnieje e-sportowe są naprawdę wiele, między innymi GGbet Polska. Witryna hazardowa GGBet prezentuje szeroką ofertę zakładów na gry online, oferując kursy na wszystkie najpopularniejsze dyscypliny cybersportu w tym: Counter-Strike, Dota 2, piłkę nożną e-sports, League of Legends, StarCraft 2, Overwatch i wiele innych. Miłośnicy gier internetowych w GGBet mogą obstawiać zarówno zakłady na żywo, jak i zakłady przedmeczowe.

E-sport to także biznes

 Zawody e-sportowe gromadzą tysiące ludzi na stadionach oraz miliony przed ekranami. Budżet na nagrody dla najlepszych zawodowych graczy z roku na rok rośnie. Wartość rynku e-sportu jest liczona w miliardach, przewyższając często PKB niejednego państwa. Prognozy ekspertów finansowych przewidują, że do roku 2024 globalny rynek gier ma być wart około 220 miliardów dolarów, a liczba graczy przekroczy 3 miliardy, co jest 64-procentowym wzrostem w ciągu dekady. Rynek cybersportu można podzielić na trzy obszary. Rynek właściwy, który składa się z przychodów z lig e-sportowych, turniejów e-sportowych oraz drużyn, nazywanych klanami. Następnie mamy tak zwany ekosystem podstawowy, zawierający przychody ze sponsoringu, reklam, koncesji, biletów i towarów. Ostatni, trzeci obszar, to ekosystem peryferyjny, czyli agencje bukmacherskie, reklamowe czy firmy wydawnicze.

Najważniejsze turnieje e-sportowe

Najbardziej prestiżowe, także polskie turnieje e-sportowe to między innymi:

1. Intel Extreme Masters – seria międzynarodowych zawodów e-sportowych, których finały odbywają się od 2013 roku w katowickim Spodku. Intel Extreme Masters jest częścią Electronic Sports League, największej firmy e-sportowej, która transmituje swoje wydarzenia na Twitchu. IME obejmuje rywalizację graczy w League Of Legends, CS: GO oraz Starcrafta.

2. CS: GO Major Championships – coroczny turniej wyłaniający najlepszą drużynę w kultową strzelankę. Popularne „Majory” są organizowane od 2013 roku za sprawą studia Valve i składają się z kwalifikacji, a następnie drabinki pucharowej.

3. League of Legends World Championships – oficjalne mistrzostwa świata w LoLa, organizowane corocznie od 2011 roku przez firmę Riot Games, producenta tego tytułu. Drużyny zawodowych graczy z całego świata walczą w nich o Puchar Przywoływacza oraz niemałą nagrodę pieniężną.

4. Six Invitational – rozgrywki kończące sezon w Rainbow Six Siege wracają do Montrealu z udziałem dwudziestu zespołów, w tym amerykańskich zwycięzców z zeszłego roku, którym czoła będą stawiać najlepsze europejskie drużyny.

5. Capcom Cup IX – zawody w bijatykę Street Fighter V odbywające się w Los Angeles i będące pożegnaniem tej części gry przed premierą kolejnej.

Nawet Komitet Olimpijski nie ignoruje rosnącego fenomenu sportu elektronicznego, a przed Igrzyskami w Tokio 2022 odbyły się pierwsze w historii wirtualne igrzyska olimpijskie.